2023 Veenendaal

2022-2023 reconstructie pijporgel Julianakerk in Veenendaal

Het oorspronkelijke orgel is gebouwd in 1928 door W. Sauer uit Frankfurt an der Oder (Dl.). Het instrument had 27 registers verdeeld over twee manualen en pedaal. De tractuur was geheel pneumatisch. In 1982 is het instrument aangepast en uitgebreid. De tractuur werd gewijzigd naar het meer betrouwbare electro-pneumatische systeem en er werd een nieuwe speeltafel geplaatst met 3 manualen. De dispositie werd uitgebreid met een Positief als derde manuaal. Deze werkzaamheden werden uitgevoerd door organist van de kerk  Gert van de Hoef . Daarna is in de loop van de tijd het orgel door hem steeds verder uitgebreid en aangepast.

 

Uitbreidingen…

Door Gert van de Hoef werden registers vervangen en verder werden er vooral nog weer meer registers toegevoegd. Het was op het laatst een orgel met bijna 70 stemmen. Niet alle veranderingen bleken even passend of van voldoende kwaliteit. Ook was er eigenlijk niet echt voldoende ruimte in de orgelkamer voor al die toevoegingen. Zelfs in de gangpaden was plek gevonden voor nog meer pijpwerk. Hierdoor was zelfs niet alles nog voldoende goed bereikbaar voor stemwerk of het nodige onderhoud.

Vernieuwde dispostie en aangepaste speeltafel

Voor deze reconstructie hebben wij nu een bruikbare en evenwichtige dispositie samengeteld. Hierbij is zoveel mogelijk uitgegaan van de aanwezige delen. Er is getracht recht te doen aan zowel het originele orgel als aan de ideeën van organist Gert van de Hoef. Met de huidige organisten en de kerkbestuurders is uitgebreid overlegd over hun wensen binnen de gestelde mogelijkheden.

Voorheen stond de speeltafel boven aan de zijkant van de pijpenkamer opgesteld.  Tijdens het bespelen was het contact met het orgel dan ook verre van optimaal. De speeltafel is met behoud van de bruikbare delen geheel nieuw opgezet. De trekregisters zijn in terassen aan beide zijden van de manualen geplaatst. De speeltafel heeft bovendien een nieuwe plek gekregen beneden in de kerkruimte. Dit was een belangrijke wens van de organisten waardoor voor hen het contact met wat er allemaal gebeurt in de kerkruimte sterk is verbeterd.

Als extra is een uitgebreid Setzer-systeem geplaatst met heel veel geheugenruimte. Hierdoors is de bediening stukken eenvoudiger geworden. Ook alle andere functies zoals koppels, tremulant, TA,  zweltrede en GC-pedaal functioneren nu via de digitale techniek betrouwbaar. De pedaalverlichting is nieuw uitgevoerd met LED-strips zodat doorgebrande lampjes tot het verleden behoren.

Het complete orgel in deze nieuwe opstelling hebben we helemaal opnieuw geïntoneerd in de Romantische traditie. Het is zo een mooi en goed bruikbaar instrument geworden dat ook technisch goed en betrouwbaar werkt.

Julianakerk – Veenendaal                                                  Dispositie 2023

HOOFDWERK  –  M I

13-Bourdon 16’
14-Prestant 8’
15-Holpijp 8’
16-Salicionaal 8’
17-Octaaf 4’
18-Gedekte Fluit 4’
19-Octaaf 2’
20-Mixtuur III
21-Cornet V       ( vanaf g  )
22-Sesquilter II   (vanaf g )
23-Trompet 8’
24-Clarion 4’

25-HW + POS
26-HW + ZW
27-HW + ZW   16’
28-HW + ZW   4’

POSITIEF   –   M II

29-Prestant 8’
30-Roerfluit 8’
31-Tolkaan 8’
32-Prestant 4’
33-Wijd Gedekt 4’
34-Quint 2 2/3’
35-Nachthoorn 2’
36-Terts 1 3/5’
37-Larigot 1 1/3’
38-Scherp III
39-Vox Humana 8’
40-Schalmey 8’
41-Tremulant
42-POS + HW
43-POS + ZW

 

ZWELWERK  – M III

44-Bourdon 16’
45-Bourdon 8’
46-Viool Prestant 8’
47-Fluit Traverse 8’
48-Viola di Gamba 8
49-Vox Celeste 8’
50-Koppelfluit 4’
51-Salicet 4’
52-Roerkwint 2 2/3’
53-Woudfluit 2’
54-Cornet III ( vanaf c  )
55-Basson 16’
56-Echo trompet 8’
57-Hobo 8’
58-Schalmey 4’
59-Tremulant

PEDAAL

1-Bromstem 32’
2-Contrabas 16’
3-Subbas 16’
4-Quinbas 10 2/3’
5-Open Fluit 8’
6-Gedekt 8’
7-Octaaf 4’
8-Bazuin 16’
8a Trombone 8’
9-PED + HW
10-PED + POS
11-PED + ZW
12-PED + ZW 4’ 

 

 

 

 

 

 

1928  – Nieuwbouw door Wilhelm Sauer – Dl.
1952  – Herstel oorlogsschade door van Dam uit Utrecht
1982  – Uitbreidingen Gert van de Hoef
2023 – Reconstructie S.de Wit & Zn. – Nieuw Vennep

Knoppen onder de klavieren:
SET  1 2 3  4 5 6 7 8      –  +                  TA       GC     AP         MENU

Manualen:  3 x 56  toetsen      C t/m f’’’
Pedaal :       30 toetsen     C t/m f’
59 trekregisters in terassen aan beide zijden van de manualen 
Setzers : 100 banken  x  8   ( indicatie banken via LCD-display )
Zweltrede voor ZW       ( 6 stappen –  indicatie via LCD-display )
GC-pedaal     ( 20 standen – indicatie via LCD-display )   ( = programmeerbaar )
AP.    Bij spelen op HW  normaal maar spelen  op ZW of POS dan werken alleen PED-reg.  3, 6 en 11
Tractuur van orgel:  electro-pneumatisch

Extra:   MIDI-IN en MIDI-OUT

 

KLIK HIER voor meer info over dit orgel bij ORGELNIEUWS